Бөгелмәнең ГХАТ бүлегендә Савельевлар гаиләсен хөрмәтләделәр

2020 елның 8 июле, чәршәмбе

8 июльдә Россиядә Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көне, изге Петр һәм Феврония, гаиләнең һәм никахның православие яклаучылары көне билгеләп үтелә. Алар кулга-кул тотынышып озын тормыш юлы үтәләр һәм никах тугрылыгының, үзара мәхәббәт һәм гаилә бәхетенең үрнәге булалар. Бу көнне Бөгелмә муниципаль районы ГХАТ бүлегендә Люция Закареевна һәм Валерий Демьянович Савельевлар хөрмәтләнде. Бөгелмә муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Ольга Плеханова Савельевларга Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көнен уздыру уңаеннан, оештыру комитеты тарафыннан гамәлгә куелган “Мәхәббәт һәм тугрылык өчен” медален тапшырды.

Савельевлар быел бергә яшәүләренең 44 еллыгын билгеләп үттеләр. Юбилярлар озын, авыр, әмма бик матур һәм бәхетле тормыш юлы үткән. Ул һәм кыз тәрбияләп үстергәннәр. Балалары Светлана белән Владислав аларга ике онык бүләк иткән. Парның яшәү мәгънәсе һәм тормыш ныклы – тату гаилә булган һәм ул шулай булып кала бирә. Ә төп капитал – балалар, оныклар. Алар өчен яшиләр, үзләренең мәхәббәтләрен, кайгыртуларын бирәләр, бәла-казалардан саклыйлар. Пар  аларның өмете һәм дәвамы.

Валерий Демьянович, аның хатыны һәм кызы үз гомерләрен мәдәнияткә багышлыйлар. Гаилә башлыгының Мәдәният өлкәсендә стажы 46 ел тәшкил итә, ул Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгының «Мәдәнияттәге казанышлары өчен» күкрәк билгесе белән бүләкләнгән, аңа «Татарстан Республикасының Атказанган мәдәният хезмәткәре» дигән мактаулы исем бирелгән, 2018 елда мәдәният үсешенә зур өлеш керткәне һәм күпьеллык нәтиҗәле хезмәте өчен» Татарстан Республикасының «Фидакарь хезмәт өчен» медале белән бүләкләнгән.

Люция Закареевна 31 ел мәгариф өлкәсендә эшли, 44 ел «Ивушка» рус җырының халык ансамблендә җырлый, аның белән ире җитәкчелек итә, ә 2018 елдан бирле Бөгелмә муниципаль районы ветераннар советы җирле иҗтимагый оешмасында мәдәният-массакүләм секторның эше өчен җавап бирә. Ул ветераннар арасында “Балкыш” республика үзешчән башкаручылар фестивалендә биш тапкыр лауреат, “Нечкәбил” хатын-кызлар матурлыгы, аналар һәм гаилә бәйгесендә “Зирәк” номинациясендә VII Республика конкурсы җиңүчесе, “Илһам”. Иҗат. Талант" номинациясендә Бөгелмә муниципаль районы башлыгы дипломы белән бүләкләнгән.

Савельевлар гаиләсе һәркемгә чын үрнәк. Алар үз эшләрендә генә түгел, активист-җәмәгатьчеләр дә, традицион музыкаль һәм иҗади фестивальләрдә, конкурсларда, концерт программаларында катнашучылар да, моның өчен төрле дәрәҗәдәге дипломнар һәм рәхмәт хатлары белән бүләкләнүчеләр дә. 2019 елда Савельевлар гаиләсе Татарстан Республикасында "Крепкая семья" федераль партия проектының "Крепкая Семья" дипломына лаек булган.