РОСРЕЕСТР ЕГРН ФГИСНЫҢ ҮЗӘКЛӘШТЕРЕЛГӘН СИСТЕМАСЫНА КҮЧҮНЕ ТӘМАМЛАДЫ

2020 елның 23 октябре, җомга

Яңа мәгълүмати системага күчү татарстанлылар өчен мөмкин кадәр сизелерлек булды.

Росреестр 2020 елның 21 октябрендә Россиянең барлык субъектларын да Бердәм күчемсез милек дәүләт реестрына (ЕГРН) федераль дәүләт мәгълүмат системасына күчерү буенча масштаблы эшне тәмамлады, дип хәбәр итте Росреестр җитәкчесе Олег Скуфинский.

«Россия Федерациясе Президенты Владимир Владимирович Путин йөкләмәсе буенча бердәм үзәкләштерелгән Системага күчүне тәмамлау эше максималь кыска вакыт эчендә башкарылды. Төбәкләр белән хезмәттәшлек итеп, агымдагы елның апреленнән башлап, ЕГРН ФГИСЫНА килешүләр саны һәм күләме буенча иң зур субъектлар-Мәскәү, Мәскәү өлкәсе, Санкт – Петербург, Ленинград өлкәсе, Краснодар крае, Татарстан Республикасы, Башкортостан Республикасы, Свердловск өлкәсе, Кырым Республикасы, Севастополь һәм башкалар тоташтырылды», - дип хәбәр итте Росреестр җитәкчесе.

2020 ел азагы – 2021 ел башында шулай ук рәсми сайтның реинжинирингы тәмамланачак. Яңа системага күчү ведомствоның электрон сервислары өлешен арттырырга, гражданнарның канәгатьлеген арттырырга мөмкинлек бирәчәк. Бу Росреестр хезмәтләре күрсәтүнең яңа дәрәҗәсен тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк.

2020 елның сентябрендә Росреестр җитәкчесе Россия Президенты Владимир Путинга коронавирус белән бәйле чикләүләр вакытында хезмәтнең төбәк мәгълүмат системаларыннан бердәм дәүләт имтиханы федераль дәүләт мәгълүмат системасына күчерү эшен туктатмавын хәбәр итте:»ел ахырына кадәр без бу бурычны үтәячәкбез, һәм тулаем әлеге системага күчү буенча сервислар тотрыклырак эшли башлаячак".

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе 2020 елның 16 сентябрендә бердәм дәүләт имтиханы системасына күчте. Татарстанда гариза бирүчеләр өчен әлеге күчеш максималь рәвештә сизелерлек булды, яңа система эш режимында кертелде, документларны дәүләт кадастр исәбенә алуны туктатып тормады.