Бөгелмәдә авылда эшлекле активлыкны арттыру мәсьәләләре буенча зона семинары узды

2021 елның 21 мае, җомга

Бүген ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Бөгелмә районында эш сәфәре белән булды, ул авыл халкының эшлекле активлыгын арттыру мәсьәләләре буенча зона семинар-киңәшмәсен үткәрде.

Утырыш эшендә Дәүләт Советы депутатлары, министрлыклар һәм ведомстволар вәкилләре, республиканың 14 районы, фермер хуҗалыклары җитәкчеләре катнашты.

Утырышны ачып, Фәрит Мөхәммәтшин билгеләп үткәнчә, авыл хуҗалыгы тармагы сәнәгать җитештерүе индексының уңай динамикасының драйверы булып тора. Әйтик, узган ел 263,4 млрд.сумлык продукция җитештерелгән (2019 ел дәрәҗәсенә карата 104%). Республикада 5 меңнән артык авыл хуҗалыгы оешмалары эшли, шул исәптән 4 меңнән артык фермер хуҗалыгы, шулай ук 468 меңнән артык шәхси ярдәмче хуҗалык. 2020 елда шәхси ярдәмче хуҗалыкларга ярдәм итүгә 477 млн. сум тирәсе акча тотылган.

"Авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренең, хуҗалык итүнең кече рәвешләренең уңышлы эшчәнлеге дәүләт ярдәменә, профильле министрлыкларның һәм ведомстволарның игътибарына гына түгел, банк структураларына һәм иминият компанияләренә дә бәйле", - дип ассызыклады Фәрит Мөхәммәтшин.

Дәүләт Советы Рәисе билгеләп үткәнчә, «Кече һәм урта эшмәкәрлек »илкүләм проекты аша шәхси хуҗалыкларга дәүләт ярдәме күрсәтүнең мөһим күләме гамәлгә ашырыла. Узган ел «Агростартап» программасы кысаларында, 899,2 млн.сумлык 155 хуҗалык грантлар алды.

Бөгелмә районы башлыгы Линар Закиров үз чыгышында авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләренең тулай продукциясенең гомуми күләмендә КФХ өлеше 31% ка җитүен хәбәр итте. Шәһәр һәм район халкын сөт һәм ит белән 3 эре авыл хуҗалыгы оешмасы һәм 32 крестьян-фермер хуҗалыгы тәэмин итә.

2020 елда район фермерлары тарафыннан 31609 тонна ашлык, 3200 тонна шикәр чөгендере, 6300 тонна бәрәңге һәм яшелчә җитештерелгән, 414 тоннадан артык терлек һәм кош ите җитештерелгән. Тулаем сөт күләме 2882 тонна тәшкил итте. 2020 елда барлыгы 312 млн. сумлык авыл хуҗалыгы продукциясе сатылган.

«Бүген Бөгелмә икътисадының авыл хуҗалыгы секторындагы хәле яңа сулыш алды. Без ышанабыз, нәтиҗәләр сизелерлек яхшырачак", - диде Фәрит Мөхәммәтшин һәм коллегаларның игътибарын районның зур инвесторлар арасында зур кызыксыну уятуына юнәлтте.

Парламент башлыгы сүзләренә караганда, зона киңәшмәләре нәтиҗәләре буенча фермерларга һәм шәхси ярдәмче хуҗалыкларга ярдәм итү, район һәм авыл җирлекләре башлыкларын бу процессларга кертү буенча конкрет чаралар эшләнергә тиеш. Конструктив идеяләр һәм тәкъдимнәр йомгаклау документына кертеләчәк һәм әлеге юнәлеш буенча эшчәнлек нигезенә салыначак.