Бруцеллез. Авыл хуҗалыгы хайваннарын ветеринария документларыннан башка кертү тыела

2024 елның 2 апреле, сишәмбе

Бруцеллез - кеше организмының төрле органнары һәм системалары зарарланган йогышлы авыру, нигездә, лимфоид тукыма, терәк-хәрәкәт аппараты һәм нерв системасы. Тиешле дәвалау булмаса, авыру катлаулануга китерергә һәм инвалидлыкка китерергә мөмкин.

Авыруның чыганагы булып йорт хайваннары тора: сыерлар, кәҗәләр, сарыклар, дуңгызлар. Этләр һәм куяннар авырырга мөмкин. Башлыча авыл халкы, нигездә, терлекчелек фермаларында эшләүчеләр зыян күрә. Бруцеллез бик йогышлы, инфекция тире микротравмалары һәм зарарланмаган тышчалар аша канга үтеп керә, кан агымы белән бөтен организмга тарала. 1-2 елдан соң кабат йоктыру мөмкин, ягъни иммунитет озакка сузылмый.

2023 елда Татарстан Республикасында 30 еллык тәнәфестән соң республиканың Яңа Чишмә һәм Әтнә районнарында урнашкан эре терлекчелек хуҗалыкларында 2 бруцеллез очы ачыкланды. 13 ферма хезмәткәре эре мөгезле терлектән зарарланган.

Моннан тыш, хуҗалыкларга һәм предприятиеләргә кертелгән хайваннар исәпкә алына һәм идентификацияләнә, карантинда, ягъни башка хайваннардан аерым тотылырга, диагностик тикшеренүләргә, вакцинацияләргә һәм йогышлы авыруларга каршы эшкәртүләргә дучар ителә.

Закон таләпләрен үтәмәгән өчен административ һәм җинаять җаваплылыгы билгеләнгән.

Аңлату Татар табигать саклау районара прокуратурасы тарафыннан әзерләнгән.