Линар Закиров капиталь ремонт узган балалар бакчаларында булды

2019 елның 24 декабре, сишәмбе

План-графикка шулай ук яңа сәүдә нокталарын төзүгә рөхсәт бирү өчен проектларны килештерү кертелгән, аларның берсе Ленин урамында урнашкан. Биредә инде күптәннән кибет эшли, әмма ул реконструкцияләүгә мохтаҗ. Моннан тыш, кибет хуҗасы янәшәдә заманча материаллар кулланып, тагын бер сәүдә корпусы төзергә планлаштыра. Сатып алучылар өчен монда парковка мәйданчыгы һәм җәяүлеләр зонасы булачак. Территориядә куаклар утыртылачак, клумбалар булачак.

Совет урамында да шундый ук объект төзелә инде. Киләчәктә биредә 1 400 квадрат метр мәйданлы ике катлы сәүдә үзәген файдалануга тапшыру күздә тотыла. План буенча төзүчеләр тротуарларга һәм автомобиль кую урыннарына асфальт салачаклар.

Аннары иске бала тудыру йорты бинасын карадылар. Ремонттан соң анда операция бүлеге, көндезге стационар, тәүлек буе пациентлары булган гинекология урнашачак. Күчмә киңәшмә Герцен урамында дәвам итте, анда 38 фатирлы йорт төзелә. Алты ятим бала анда торак алырга тиеш. Җылылык булмау сәбәпле, эчке бизәкләү эшләре тулы күләмдә башкарылмый. Керү ишекләре куелуга һәм җылылык тоташтырылачак, подрядчылар обойларны ябыштыруга һәм башка эшләргә керешәчәкләр.

Комиссиянең күз уңында - хәрби комиссариат территориясе. Биредә әфган сугышчылары инициативасы белән 1991 елдан Әфганстандагы сугыш хәрәкәтләре ветераннары музее һәм “Сугышчан Дан” залы эшли, анда кайнар нокталарда хезмәт иткән солдатлар турында материаллар саклана. Моннан бер гасыр элек төзелгән бу бинада тагын бер бина бар. Чик буе, һава-десант гаскәрләре ветераннары һәм әфган сугышчылары иҗтимагый оешмасы инициативасы белән Бөек Җиңүнең 75 еллыгына “Бөгелмәлеләр сугыш елларында” дип аталган музей булдыру өчен капиталь ремонт башланды.

Хәзерге вакытта түбәне алыштыру эшләре тулы куәтенә бара. Бина эчендә бизәкләү эшләре алып барыла, моның өчен 500 мең сумга якын акча кертелгән. Фасадны яңарту да каралган. Проект һәм дивар эскизлары бар. Һөнәри эшләнгән аэрография, экспонатлар өчен оригиналь стеллажлар булачак. Бирегә фронтка киткән бөгелмәлеләрнең фамилияләрен язу планлаштырыла. Активистлар 352нче укчы Оршан дивизиясе сугышчылары батырлыгына багышланган материаллар җыярга тели.

Маршрут буенча алга таба Татарстан Республикасының мәктәпкәчә белем бирү оешмаларын капиталь ремонтлау программасында катнашучылар– 27 нче “Алтын ачкыч” һәм 21 нче “Энҗе” балалар бакчалары булды. Беренче балалар бакчасына 50 елдан аз гына күбрәк булса, икенче балалар бакчасына – 70 елга якын. Ике учреждение дә төзүчеләр ярдәме белән яшәреп, яңа кыяфәт алды. Төркем бүлмәләрендә җылы, якты, уңайлы. Балалар һәм персонал өчен барлык шартлар да тудырылган, әти-әниләр дә канәгать. Линар Рөстәм улы өй туена бүләк итеп җиһаз вәгъдә итте.

Киңәшмә “Энергетик” стадионында тәмамланды, анда реконструкция бара. Башкарылган эшләр күп булуга карамастан, подрядчы оешма спорт объектын файдалануга тапшыру графигыннан калыша. Җылылык җибәргәннән соң, төзүчеләр футболчылар өчен залдагы идәнне түшәү белән шөгыльләнә башладылар. Шулай ук бина эчендә бизәкләү эшләре бара.

“Бугульминская газета”