Физик затлар керемнәрен декларацияләү турында

2020 елның 16 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Хөрмәтле салым түләүчеләр!
2020 елның 1 гыйнварыннан 2019 елгы декларация кампаниясе старт алды. Физик затларга 2019 елда алынган керемнәр турында 30 апрельгә кадәр хисап бирергә кирәк.
Исегезгә төшерәбез, 3 НДФЛ декларациясен тапшырырга кирәк:
- милекне сатудан керем алган очракта (мәсәлән, милек минималь сроктан кимрәк булган фатирлар) милек хокукларын тормышка ашырудан (таләп итү хокукын кире алу) керем алган очракта;
- күчемсез милек, транспорт чаралары, акцияләр, өлеш, якын туганнары булмаган физик затлардан пайлар бүләккә алганда;
 - төзелгән шартнамәләр һәм гражданлык-хокукый характердагы шартнамәләр нигезендә салым агентлары булмаган физик затлардан һәм оешмалардан, шул исәптән мөлкәткә наем шартнамәләре буенча табышларны да кертеп, бүләк алган очракта яисә теләсә кайсы мөлкәт арендасы шартнамәләре буенча керемнәрне дә кертеп;
-  лотерея отып керем алган очракта, һәм башкалар, уен куркынычына нигезләгән ;
- Россия Федерациясеннән читтә урнашкан чыганаклардан керем алганда.

2018 елда алынган керемнәрне шәхси практика белән шөгыльләнүче шәхси эшмәкәрләр, нотариуслар, адвокат кабинетларын гамәлгә куйган адвокатлар һәм шәхси практика белән шөгыльләнүче башка затлар да декларацияләргә тиеш.
Декларациядә түләнгән салымнарны 16.07.2020 елдан да соңга калмыйча түләргә кирәк.
2019 ел өчен салым декларациясен тапшыручы гражданнарга декларация тапшыру срогы – 2020 елның 30 апреле – кагылмый. Мондый декларацияләрне ел дәвамында теләсә кайсы вакытта китереп була,  салым санкцияләре кагылмый.
Шул ук вакытта 2019 ел өчен салым декларациясендә декларациядә декларацияләнергә тиешле керемнәр дә, салым тотып калынган акчаны алу хокукы да булган салым түләүче мондый декларацияне 2020 елның 30 апреленнән дә соңга калмыйча тапшырырга тиеш.
Шуны да игътибар итегез: декларация тапшырмаган өчен штраф һәр ай өчен түләнгән салым суммасының 5% ы, әмма күрсәтелгән сумманың 30 проценттан артмаган һәм 1000 сумнан да ким булмаган күләмдә.
НДФЛ түләнмәгән салым суммасының 20% ы НДФЛ түләмәгән өчен Штраф.
2019 ел керемнәре буенча салым декларациясен тутыру өчен иң уңайлы Россия Федераль салым хезмәте сайтында урнаштырылган «Декларация» махсус компьютер программасын куллану һәм документлардан мәгълүматлар дөрес кертергә ярдәм итәчәк, кирәкле күрсәткечләрне автомат рәвештә исәпли, салым акчаларын һәм салым суммасын исәпләүнең дөреслеген тикшерә, шулай ук салым органына бирү өчен документ төзи.
Шулай ук «физик затлар өчен салым түләүченең шәхси кабинеты» сервисы кулланучылары өчен, Россия Федераль салым хезмәте сайтыннан турыдан-туры салым органына кушып бирелгән документларның электрон рәвештәге өлешен, көчәйтелгән квалификациясез электрон имза белән имзаланган декларацияне алга таба җибәрү мөмкинлеге белән тутыру буенча программаны йөкләп бетермичә, интерактив режимда онлайн салым декларациясен тутыру мөмкинлеге бар.
Салым декларацияләрен Салым органына үзенең исәп-хисап (яшәү урыны) урыны буенча тапшырырга кирәк. Сезнең инспекциянең адресын, телефоннарын, төгәл эш вакытын сез «инспекциянең адресын һәм түләү реквизитларын» бүлегендә белә аласыз.
Салым декларацияләрен кәгазьдә шәхсән, почта бүлеге аша кертемнәр исемлеге яки электрон рәвештә программа белән тәэмин итү ярдәмендә тапшырырга мөмкин:
- Онлайн режимда Россия Федераль салым хезмәте сайты аша "салым түләүченең шәхси кабинеты " сервисы ярдәмендә
- электрон документ әйләнеше операторы (ЭДО операторы) аша телекоммуникацион элемтә каналлары буенча электрон формада салым түләүченең (ЭЦП) электрон имзасын кулланып билгеләнгән форматларга карап.