Бөгелмә мэрының бурычлары: атналык "Эшлекле дүшәмбе" киңәшмәсе

2020 елның 2 ноябре, дүшәмбе

Бөгелмә муниципаль районы башлыгы, шәһәр мэры Линар Закиров атналык эшлекле дүшәмбе үткәрде. Киңәшмә барышында узган атнага йомгак ясалды һәм агымдагысына планнар билгеләнде.

Covid-19

Татарстан Республикасында яңа коронавирус йогышы белән авыручыларның гомуми саны 8417 кеше тәшкил итә. Сентябрь аенда 721 очрак теркәлгән булса, октябрь аенда 1093 очрак теркәлгән.

Нәтиҗәдә, Covid - 19 авырулар саны октябрьдә 52% ка, ягъни сентябрь белән чагыштырганда 372 очракка арткан. Вәзгыять киеренке кала.

Уку елы башыннан бирле Covid-19 белән мәктәп укучылары арасында авыручыларның 40 очрагы һәм педагоглар арасында 121 очрак теркәлгән.

Бөгелмәдә һәм районда ОРВИ һәм грипп белән авыруның 562 очрагы бар, 50се – хастаханәдән тыш пневмония белән авыручылар. Эпидемия 20-25 проценттан артып китә. Октябрь аенда бөгелмәлеләр арасында коронавирус инфекциясенең 8 очрагы, ноябрьдә 2 очрак ачыкланды. 57 кеше провизор госпиталендә дәвалана.

Халык контроле

Бөгелмәлеләр яңа категорияләр буенча «Халык контроле» нә мөрәҗәгать итә алалар. Системада "каты коммуналь калдыклар" юнәлеше буенча өч яңа категория барлыкка килде.

2020 ел башыннан алып, Бөгелмә районы буенча «Халык контроле» системасына каты көнкүреш калдыкларын чыгару мәсьәләләре буенча 46 гариза керде. Нигездә, алар төзелеш һәм зур габаритлы чүп-чар, ботак һәм үсемлек калдыкларын саклауга кагылышлы иде. Хәзерге вакытта гына аны чыгару белән «ГРИНТ» ҖЧҖнең төбәк операторы шөгыльләнә. Төрле йөк күтәрүчәнлеге булган 7 машина кулланалар. Контейнер мәйданчыкларын карап тоту өчен идарәче компанияләр һәм ТСЖ җаваплы.

Ял көннәре

Бу атнада - 4 һәм 6 ноябрьдә – татарстанлыларны 2 ял көне көтә. Халыклар бердәмлеге көне һәм Татарстан Республикасы Конституциясе көне - республикабыз бәйрәмнәре календаренда мөһим көннәр.

4 ноябрь көнне Бөгелмәдә 11.00 сәгатьтә Татар мәдәният үзәгендә "Мәңгегә бергә булыйк!", 15.00 сәгатьтә Техника йортында «Татулык, бердәмлек, ышаныч» дигән бәйрәм концерты була.