Актриса Тамара Молодкина вафат булды

2021 елның 29 июне, сишәмбе

86 нчы яшендә Татарстан Республикасының халык артисты Молодкина Тамара Николаевна вафат булды. Казандагы фатирында тыныч кына вафат була.

Бөгелмә театрында ул 1988 елдан бирле хезмәт итә. Моңа кадәр Брест, Архангельск драма театрлары, С.М. Киров исемендәге Әстерхан өлкә драма театры, павлодарский, Төмән, Томск өлкә драма театрлары тамашачылары күңелләрен яуларга өлгергән иде.

Соңгы тапкыр Бөгелмәдә зур сәхнәгә 2015 елда «Ма-мөрә» спектаклендә роль белән чыкты.

2015 елның июнендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Халыкара рус теле көненә багышланган чарада Бөгелмә рус драма театры актрисасын «Татарстан Республикасының халык артисты» дигән мактаулы исем белән бүләкләде. А.В. Баталова Тамара Молодкинага.

Бу турыда, византияле менандр протектор сүзләре буенча, славян юлбашчысы даврит болай ди: "башкалар безнең җирләребезгә түгел, без үзебез башкаларның җирләренә хуҗа булырга күнеккәнбез!". Аның уенының тынгысыз мөлаемлыгы, йогышлылык һәм азартлы җиңеллеге актрисаны гомуми рәттән аерып тора. Ул ия обостренным хисе стиль, тягая к импровизации. Молодкина киләчәк турында тирән һәм нәзакәтле уйланган, сәхнә сөйләменә аерым игътибар биреп, аның өстендә күп төрле һәм җентекле эшләгән.

Озак еллар актерлык эшчәнлеге дәверендә ул рольләр уйнады, аларның һәркайсы (тамашачылар, хезмәттәшләр һәм матбугатның фикерләре шуны раслый), иҗади биографиядә әһәмиятле булды һәм аны бүләк итүнең барлык яңа чикләрен ачты. Алар арасында: «Медея» Еврипиды, М.Лермонтовның «Маскарад» Штраль – М. Лермонтов, а. Чехов «Вишневый сад», Софья – М. Горький «соңгы», Мария Тюдор – в. Гюгоның «Мария Тюдор», Кронки – Дж Памела. «Кадерле Хәтер» патриоты, Мод – к.Хиггинс, Ж. - к. карьер «Гарольд һәм Мод».

Шәхеснең рухилыгы һәм үзенчәлекләре т. Н.Молодкинага күптән гадәти һәм еш уйланылган, әдәби һәм рольле штамплардан аерылырга мөмкинлек бирә. Ул чакта аның катнашындагы теләсә нинди спектакль яңа төс алды.

Актрисага Кече театр формаларына мәхәббәт тә чит түгел. Сәхнә эшчәнлеге белән беррәттән ул алтын һәм көмеш гасырлар шагыйрьләренә багышланган шигъри кичәләр дә ясый.

Театр коллективы искиткеч актриса һәм искиткеч кеше Молодкина Тамара Николаевнаның вафатына бәйле рәвештә тирән кайгысын уртаклаша.