Бөгелмәлеләргә БлаБлаКардагы чираттагы сәфәр 24 мең сумга төшә

2021 елның 20 августы, җомга

Кичә Россия Эчке эшләр министрлыгының Бөгелмә районы буенча бүлегенең кизү бүлегенә интернет-мошенникларның гамәлләреннән зыян күргән 57 яшьлек җирле кеше мөрәҗәгать итте.

Полицейскийлар зыян күрүченең "Бла бла кар" сайтында күрше төбәктән өенә кайтырга ниятләвен ачыклаган. Ир порталда тиешле тәкъдим тапкан һәм белдерүнең авторы белән хәбәрләшкән, ул алга таба гариза бирүчене бер мессенджерның кушымтасына күчәргә чакырган. Аралашу барышында, ир-ат аферист биргән сылтама буенча үтеп, броньлауны раслый.

Бернидән дә шикләнмичә, бөгелмәле җинаятьченең инструкция буенча эш итә башлый, хәбәрдә килеп ирешкән хәбәр буенча банк картасының конфиденциаль мәгълүматларын кертә, шуннан соң аның карта  счетыннан 14 мең сум күләмендә акча күчерү турында хәбәр килгән.

Аферистлар җибәргән сылтама буенча узган 23 яшьлек Бөгелмәле дә шундый ук гариза белән мөрәҗәгать иткән һәм үз картасының мәгълүматларын, шул рәвешле, сәфәрне броньларга омтылып, керткән. Аның картасыннан 10 мең сум акча күчерелгән.

Мошенниклар зыян күрүчеләрне шәхси акчаларыннан мәхрүм иткәннән соң, бүтән элемтәгә чыкмый, гариза бирүчеләргә акча кайтарылмый.

Әлеге фактлар буенча РФ Җинаять кодексының 158 маддәсенең «Г» пунктында каралган җинаять билгеләре буенча җинаять эшләре кузгатылган, аның санкциясе 6 елга кадәр иректән мәхрүм итүне күздә тота, дип хәбәр итә Россия Эчке эшләр министрлыгының Бөгелмә районы буенча бүлеге матбугат хезмәте.