Мотоциклын сатарга омтылып, бөгелмәле үзенең кредит акчасыннан колак кага

2021 елның 7 октябре, пәнҗешәмбе

Россия Эчке эшләр министрлыгының Бөгелмә районы буенча бүлегенең кизү частенә 34 яшьлек ханым аңардан зур суммада акча урлаулары турында гариза белән мөрәҗәгать итә.

Полицейскийлар ачыклаганча, гариза бирүче әтисе үтенече буенча бушлай игъланнар сайтында мотоцикл сату турында белдерү бастырган. Тиздән аңа телефоннан шылтыраталар. Әңгәмәдәш потенциаль сатып алучы белән таныштыра һәм товар өчен тулы бәясен күчерергә әзер булуын белдерә, әмма моның өчен карта реквизитлары кирәк. Хатын аңа кирәкле бөтен мәгълүматны бирә. Шуннан соң аферист аның башка банк картасы булуын һәм хатын-кызга банк терминалына узарга кирәклеген әйтә.

Банкта булганда, зыян күрүче картага акча керүне көтеп, картаны куя, әмма аферист хата буенча акчасын үз счетына күчерүен, һәм аларны кире кайтару өчен, хатын-кызга үз картасыннан 92.000 сумны алырга һәм аның счетына күчерергә кирәк, дип аңлаткан.  Берни дә шикләнми, хатын җинаятьче таләп иткән барлык операцияләрне башкара. Соңрак ул аның исеменә 416 мең сумлык кредит рәсмиләштерелүе, аны үз акчалары белән бергә аферистның абонент номерына күчерүе ачыклана.  Урланган акчаның гомуми суммасы 648 мең сум тәшкил итә.

ТР буенча Эчке эшләр министрлыгы искә төшерә: беркемгә дә үз шәхси мәгълүматларны, банк карталары мәгълүматларын атамагыз, дип хәбәр итә Россия Эчке эшләр министрлыгының Бөгелмә районы буенча бүлеге матбугат хезмәте.