Бөгелмә мэриясендә кече һәм урта бизнес үсеше турында сөйләштеләр

2021 елның 17 августы, сишәмбе

Бөгелмә районында кече һәм урта эшкуарлыкны үстерү темасына доклад белән шәһәр мэриясендә узган атналык киңәшмәдә Башкарма комитет җитәкчесенең икътисади үсеш мәсьәләләре буенча урынбасары Гүзәл Рәхимова чыгыш ясады.

Бүген Бөгелмә муниципаль районының кече һәм урта бизнесы сәнәгать, транспорт, элемтә, төзелеш, фән, көнкүреш хезмәтләре өлкәләрендә үз урыннарын алып тора, шулай ук финанс секторында тәкъдим ителә һәм авыл хуҗалыгында актив үсеш ала

2021 елның 1 яртыеллыгында тулай продуктта кече һәм урта эшкуарлык өлеше 16,9% тан артып китә. Бу күрсәткечне 2021 ел ахырына кадәр 17,2% ка җиткерү бурычы тора.

Бүген Бөгелмә муниципаль районында 5000 меңнән артык эшкуарлык субъекты эшли. Шуларның 681е-кече предприятиеләр, 1826сы - шәхси эшмәкәрләр һәм 2904е - үзмәшгульләр. Кече һәм урта бизнес предприятиеләрендә уртача хезмәт хакы 2021 елның 1 яртыеллыгында 19,5 мең сум тәшкил итә.

2021 елның 7 аенда районның 9 КУЭ субъекты Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы тарафыннан гамәлгә ашырыла торган эшкуарлыкка ярдәм итү фондына дәүләт ярдәме чаралары артыннан мөрәҗәгать итте. Микрозаймнар рәвешендәге ярдәм программалары аеруча популяр.

Район территориясендә 2 шәхси сәнәгать мәйданчыгы булдырылган: "Советская" һәм "Загорная", гомуми мәйданы 5,12 га булган, бүгенге көндә "Советская" күмәк хуҗалыгында сөт продукциясен эшкәртү һәм икмәк-күмәч эшләнмәләре җитештерү белән шөгыльләнүче өч резидент эшчәнлек алып бара...