4 октябрь - Россия ГТХМ Гражданнар оборонасы көне

2021 елның 1 октябре, җомга

Гражданнар оборонасы көне Россиядә ел саен 4 октябрьдә билгеләп үтелә. Гражданнар оборонасы илнең оборона төзелеше һәм куркынычсызлыгын тәэмин итүнең состав өлеше булып тора һәм дәүләтнең иң мөһим функцияләреннән берсе булып тора.

Гражданнар оборонасы көне - илдә ГО торышы турында уйланырга, кешеләргә куркынычсызлык турында искәртергә, профилактик чаралар үткәрергә менә дигән форсат. Шуңа күрә ГТХМ 4 октябрьдә ел саен старт ала торган гражданнар оборонасы айлыгы үткәрә.

Быел тренировка 6 октябрьдә бер тәүлек дәвамында барачак һәм 2 этаптан торачак.

1 этап хакимиятнең төрле органнары вәкилләренә хәбәр итү һәм җыю мәсьәләләрен эшкәртүдән гыйбарәт. Эшне контрольдә тоту өчен 6 октябрьдә 10:40 сәгатьтә Татарстанның бөтен территориясендә "Барыгызга да игътибар!" дигән сирена кабызылачак.

2 этап: ГО буенча чараларны планлаштыру һәм оештыру, гадәттән тыш хәлләрне бетерү өчен көч группировкасын җәелдерү, гражданнар оборонасы белән идарә итү органнарының үзара хезмәттәшлеген оештыру.

Бөгелмә муниципаль районы территориясендә Бөгелмә янгын сүндерү һәм коткару гарнизоны һәм Татарстан Республикасы Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Бөгелмә муниципаль районы буенча бүлеге көчләре белән ГО көчләренең өйрәнүләре оештырылачак, алар үз гамәлләрен өйрәнәчәкләр. Укулар "Бөгелмә ПТС" ААҖ базасында узачак.