Бөгелмәдә Чернобыль АЭСындагы һәлакәт корбаннарын искә алдылар

2024 елның 26 апреле, җомга

26 апрельдә радиация аварияләре һәм һәлакәтләре нәтиҗәләрен бетерүдә катнашучылар көне билгеләп үтелә. Бүген Бөгелмәдә "атом-төш һәлакәтләре корбаннары" һәйкәле янында матәм митингы уздырылды. Бу көнне XX гасырның иң зур техноген катастрофасы - Чернобыль атом электр станциясендә авариягә 38 ел тула.

Беренче өч елда гына да 30 километрлы зонада 250 000 кеше булган, аларны һәлакәт нәтиҗәләрен бетерүгә җәлеп иткәннәр. Аларның барысы да югары радиация тәэсире астында эшләгән. Алар арасында бөгелмәлеләр дә бар. Алар барысы белән беррәттә, зарарланган зоналарда эшләгәннәр, радиация таралуга юл куйганнар.

Үлгән ликвидаторларны бер минут тынлык белән хөрмәтләделәр. Һәйкәлгә чәчәкләрне вакыйгаларда катнашучылар, аларның туганнары, мәктәп укучылары, шәһәр халкы һәм җитәкчеләр салды.

"Утыз сигез ел элек бөтен дөньяны тетрәндергән коточкыч афәт булды. Йөзләрчә мең кеше анда сәламәтлекләрен, ә кайберләре тормышларын калдырган. Бөгелмәлеләр үз бурычларын намус белән үтәделәр. Сез безнең өчен мәңгегә батырлык үрнәге булып калачаксыз!",- диде район Башкарма комитеты җитәкчесе Артур Гершиков.