Роспотребнадзор: ОРВИ ситуациясе, коронавирус инфекциясе һәм хастаханәдән тыш үпкә ялкынсынулары турында

2020 елның 20 августы, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Бөгелмә территориаль бүлеге (Татарстан) хәбәр иткәнчә, Бөгелмә районында узган атнада коронавирус инфекциясе очраклары теркәлмәгән.

Үткән атнада ОРВИ очрагы 138 теркәлгән, бу алдагы атна белән чагыштырганда 29,2 процентка кимрәк. Тышкы үпкә ялкынсынуы 35 очрак теркәлгән, бу алдагы атнага караганда 7 очракка күбрәк.

Барлык гражданнарга, бигрәк тә хәвеф-хәтәр төркемендәгеләргә (өлкәннәргә, хроник авыруларга) җәмәгать урыннарына баруны мөмкин кадәр кыскартырга, шәхси гигиена кагыйдәләрен үтәргә, үз-үзеңне начар хис иткәндә өйдә калырга һәм медицина ярдәменә мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Сентябрьдә гриппка каршы прививка кампаниясе башланачак, халыкның 60% ын, беренче чиратта "куркыныч төркемнәреннән" булган затларны җәлеп итү планлаштырылган.